Print
PDF

Katalpa żółtokwiatowa  (Catalpa ovata)

ZASTOSOWANIE:dekoracyjne drzewo wysoko odporne na zanieczyszczenia miejskie i najbardziej odporna na mrozy katalpa. Używana do nasadzeń alejowych i pojedynczych jako drzewo soliterowe.

WYSTĘPOWANIE: Drzewo to jest gatunkiem typowym dla Chin i Tybetu, gdzie dorasta do 10-15 metrów wysokości, ze względu na jej dekoracyjność, uprawia się ja w wielu krajach w tym w Polsce.

KORONA: Drzewo o szerokiej koronie osadzonej na krótkim pniu, rzadko dorasta osiąga wysokość 15 metrów wysokości, z reguły jest to około 10 metrów

KWIATY: nieduże dorastające maksymalnie do 3 cm średnicy, skupione w wielokwiatowych wiechach, barwy kremowej lub żółtawej z ciemniejszymi smugami i plamkami, miododajne. Owoce podobne do owców katalpy bignoniowej strąki – długie i cylindryczne. Pozostają na drzewie przez całą zimę.

KORA: szarobrązowa, głęboko bruzdowana, łuszcząca się tafelkami.
LIŚCIE: Szerokojajowate dorastające do 10-20 cm, podzielone do 2 par bocznych klap, z wierzchu liście aksamitnie owłosione, od spodu nagie, z plamkami nektarników w kątach łączeń nerwacji liści, nerwacja barwy ciemno-wiśniowej, dojrzałe liście lekko sztywne i na wierzchołku krótko-zaostrzone

WYMAGANIA: Drzewo ciepło- i światło-lubne, wymagające miejsc nasłonecznionych, a także osłoniętych od wiatrów. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, toleruje również gleby piaszczyste suche, oraz żyzne i świeże.

 

Author: Administrator