Print
PDF

Grujecznik wspaniały(Cercidiphyllum magnificum)

Występowanie - gatunek endemiczny dla centralnego Honsiu, gdzie rośnie na wyższych wysokościach niż grujecznik japoński.

POKRÓJ - niższy od grujecznika japońskiego, korona w młodości odwrotnie stożkowata, z wiekiem stożkowata do kulistej, w końcu parasolowata, malownicza, wysokości do 10m i  szerokości 6-10m. Rośnie  powoli.

LIŚCIE większe niż u gatunku wyjściowego, jajowate, ogonek czerwony, liście żywozielone lub niebieskawozielone. Młode liście początkowo w maju są miedzianoróżowe. Jesienią pięknie się przebarwiają na żółtopomarańczowo do karminowoczerwonego, często też jaskrawożółte; w okresie opadania pachną przyjemnie cynamonem i karmelem (stąd często grujecznik nazywany jest drzewem ciastkowym).

KORA szarobrązowa, podłużnie spękana, z pionowymi bruzdami.

WYMAGANIA - Stanowisko: słoneczne do półcienistych, chłodne i wilgotne. Gleby świeże, głębokie i żyzne. Wrażliwy na wysoką temperaturę i suszę ale odporny na mróz.

ZASTOSOWANIE: małe drzewko o stosunkowo dużych liściach, polecane do ogródków przydomowych, szczególnie ze względu na interesujący pokrój i dekoracyjne liście pięknie przebarwiające się jesienią.

Author: Administrator