Print
PDF

Mydleniec wiechowaty -Roztrzeplin (Koelreuteria paniculata)

WYSTĘPOWANIE: Chiny, Tajwan

POKRÓJ: niskie drzewo, wysokości do 8 m i 6 m szerokości, o koronie rozłożystej, parasolowatej. Początkowo rośnie wolno, później nieco szybciej.

Kora jest płytko spękana i jasnobrązowa

KWIATY pojawiają się od końca czerwca do lipca,wzniesione w szczytowe luźne wiechy wielkości 15-30 cm, małe, żółte.Jeszcze w trakcie kwitnienia pojawiają się owocostany.

OWOCE: kuliste rozdęte torebki o cienkich, pergaminowych ściankach, początkowo zielonkawe, później czerwonobrązowe. Długo utrzymują się na gałązkach, są bardzo dekoracyjne.

LIŚCIE: długości do 35 centymetrów,ustawione skrętolegle, nieparzystopierzasto złożone, składające się z 7-15 podłużniejajowatych listków długości 3-8 centymetrów, barwy ciemnozielonej, natomiast młode listki barwy jaskrawoczerwowej; jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowobrązowo.

WYMAGANIA: drzewo odporne na suszę i warunki miejskie,dość dobrze znosi mrozy do -20 C. Lubi gleby świeże i przepuszczalne.

ZASTOSOWANIE: 
Niezwykle oryginalne drzewo, przez swoje późne letnie kwitnienie i atrakcyjne pomarańczowe owocostany. Ze względu na swój niewielki rozmiar i atrakcyjny pokój jest chętnie sadzony w przydomowych ogrodach, parkach jak również stosowane jako idealne drzewo miejskie.

 

Author: Administrator