Print
PDF

Brzoza czarna (nadrzeczna) (Betula nigra)

Występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej; rośnie na mokradłach, terenach okresowo zalewanych wodą lub nad brzegami rzek i jezior.
POKRÓJ - drzewo wysokości 12-20 m, często wielopniowe o koronie szerokości 6-8m, odwrotnie stożkowatej do luźno zaokrąglonej, konary luźno zwieszone. Cechuje się bardzo szybkim wzrostem.
LIŚCIE ustawione skrętolegle, rombokształtne   3-10 cm długości, początkowo matowe, później błyszczące i zielone, od spodu aksamitne; jesienią stają się intensywnie żółte.
KORA: Bardzo dekoracyjna, jest jasnoczerwono-brązowa do srebrnoszarej, w późniejszym wieku czarno-brązowa; łuszczy się szerokimi, postrzępionymi płatami, które długo utrzymują się na pniu.
WYMAGANIA: Lubi stanowiska słoneczne i jest w pełni odporna na mróz, preferuje gleby żyzne, wilgotne i mokre, znosi okresowe zalewnie wodą, toleruje też umiarkowanie suche stanowiska. W ojczyźnie stosowana jest przy osuszaniu podmokłych terenów i umacniania zagrożonych erozją skarp.
ZASTOSOWANIE: Ze wzglądu na piękną, dekoracyjną korę i charakterystyczny wzrost nadaje się do sadzenia w dużych ogrodach i parkach, pojedyńczo i w niewielkich grupach oraz nad zbiornikami wodnymi i na wilgotnych łąkach.

Author: Administrator